Info k zápisu a nástupu do MŠ

Co by dítě mělo umět:

– obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky zaváže učitelka)

– poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané)

– oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)

– vydržet sedět při jídle u stolu

– jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)

– samo se najíst lžící

– pít ze skleničky

– umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku, ovládat kohoutek

– používat záchod – včas si dojít, utírat si zadeček (pleny jsou nepřípustné)

– používat kapesník, vysmrkat se

Nezapomínejte, že od zápisu do nástupu do školky je spousta času. Je zbytečné se teď trápit tím, že to dítě ještě neumí. Oblékání se lépe trénuje na jaře, když už není tolik vrstev; a i boty jsou snadnější. Rozhodně z toho dítě nebude zkoušené  při zápise, tak zůstaňte v klidu a trpělivě a pomaloučku nacvičujte to, co je třeba.

Co budete do MŠ potřebovat:

– bačkory (pantofle nejsou vhodné)

– náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i větším dětem se může stát, že se mohou polít)

– oblečení do třídy

– oblečení na pobyt venku (džíny nejsou na vycházku to pravé – také musíte počítat s tím, že se děti venku zašpiní)

– pyžamo (v pondělí přinesete čisté, v pátek si ho odnesete domů, nezapomeňte ho označit)

– cvičební úbor (starší děti)

Platby:

školné

• nevybíráme

stravné

• platí se měsíčně dle docházky dítěte. Zahrnuje buď ranní svačinu, oběd, odpolední svačinu nebo jen ranní svačinu a oběd. Také se seznamte se způsobem odhlašování dítěte, aby se vám oběd v případě nepřítomnosti nepočítal.

aktivity

• tělovýchovné, výtvarné, hudební, loopedické

výlety a akce školy

• platí se dopředu zvlášť na každou akci.

A v září už přichází ta velká chvíle – jdete společně poprvé do školky.

Dostanete svoji značku, projdete si zázemí (umyvárnu, záchod – aby dítě vědělo, kam zamířit, až bude potřeba) a pak už na vás čeká třída, paní učitelka a spousta kamarádů, zážitků – zkrátka nová životní etapa pro dítě i jeho maminku …)

V naší MŠ probíhá “adaptační období” – dítě je ve třídě s rodičem.

První den tak hodinku, postupně se prodlužuje doba setrvání dítěte ve školce a maminka se posílá na nákup, dítě se už pomalu osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde hledat lepší zábavu. Důležité je, aby maminka rychle odešla, neloučila se dlouho s dítětem, nestála za oknem, kde by ji mohlo dítě spatřit.

Adaptace trvá přibližně týden, pak už by to mělo dítě zkoušet samo, aby si nezvyklo na to, že je tam rodič stále s ním. Pak to snáší ještě hůře a jednou tam stejně bude muset chodit samo.

Z kraje září bývá schůzka rodičů, kde Vám informace upřesní. Pak probíhají ještě schůzky ve třídách, kde se dozvíte specifika vaší třídy, seznámíte se s učitelkami a budete se moct ptát.

Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie…), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe.

První tři měsíce jsou více či méně seznamovací – dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas.

Mohou přetrvávat potíže typu – “já tam dneska nechci”. Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.

Tady je důležité zatnout zuby a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.

O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji (“ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát…”). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.

Jakékoli otázky a obavy řešte, prosím, otevřenou komunikací s učitelkami.

Hodně štěstí, zvládnutí adaptace a spokojenost ve školce, mnoho krásných zážitků, výtvorů dětí a pěkné vzpomínky.

Informace, které uvádím, jsou pouze orientační. Doufám ale , že jsem nic důležitého nevynechala.

ředitelka